Skip to content

Exploding Box – prosta instrukcja jak przygotować bazę

Exploding box to rodzaj kartki, która rozkłada się po zdjęciu wieczka, ujawniając ukryte wewnątrz dodatkowe elementy. Możesz w nim ukryć drobny prezent, kartki i tagi z życzeniami, słodkości i wiele wiele innych rzeczy – ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia 🙂 To moja ulubiona forma kartki podarunkowej, ponieważ daje niemal nieskończone możliwości i mnóstwo dobrej zabawy zarówno Tobie, jak i osobie obdarowanej.

Dlatego jeśli masz kilka wolnych minut, łap za ołówek i nożyczki, i do dzieła 🙂

Poniżej znajdziesz prostą instrukcję oraz film.

Krok 1. Przygotowanie szablonu

W pierwszej kolejności na naszym brystolu rysujemy kwadrat odpowiedniej wielkości. Moje pudełko ma 12/12 cm, dlatego przygotowałam kwadrat  o wymiarach 36/36 cm i podzieliłam go na 9 równych części. Oczywiście rozmiar pudełka możesz dostosować do swoich potrzeb – po prostu podmień wartości 🙂

Analogicznie postępujemy z wieczkiem. Pamiętaj jednak, że powinno być odrobinę większe, niż Twoja baza, żeby jego zakładanie i zdejmowanie było łatwiejsze. W moim przypadku przygotowałam kwadrat o wymiarach 20,3/20,3 cm (4 cm/12,3 cm/4 cm).

Narysowane? Zerknij poniżej, które miejsca wyciąć, a które zagiąć:

 

Krok 2. Sklejanie wieczka

Do klejenia najczęściej używam kleju Magic – wypróbowałam już kilka klejów introligatorskich, ale ten ma najbardziej odpowiadającą mi konsystencję. Do tego jest bardzo mocny, a wersja z wydłużoną końcówką (końcówki są też dostępne osobno) świetnie się nadaje do elementów wymagających precyzji. Jest tani i dostępny w każdym sklepie papierniczym.

Tym razem jednak postanowiłam postawić na dwustronną taśmę klejącą – nie musiałam czekać aż klej wyschnie ani martwić się, że jeśli przesadzę papier się powygina.

Taśmę przyklejamy do skrzydełek, a następnie do boków wieczka. Teraz możesz przejść do kolejnego kroku jakim jest ozdabianie pudełka.

Krok 3. Ozdabianie pudełka

To właśnie tu zaczyna się cała zabawa – tu możesz dać upust swojej kreatywności 🙂

Ja użyłam papierów CRAFT Sensations z kolekcji mix&match, LEMONCRAFT z serii House of Roses oraz CRAFT&YOU Wedding Garden 05 i 06. Możesz również użyć markerów, tuszy, akwareli, mgiełek lub jakiegokolwiek innego medium i przygotować własne tło. To, czego użyjesz, zależy tylko od Ciebie 🙂

Przycinany arkusze na odpowiednią wielkość i przyklejamy (klejem lub taśmą – jak wolisz). Papier możesz również przyciąć tak, aby był kilka milimetrów mniejszy od bazy – w ten sposób stworzysz estetyczną ramkę.

Dobra robota! Twoja pierwsza baza Exploding Box’a jest gotowa 🙂

Jeśli chcesz zobaczyć jak wykonałam pozostałe elementy pudełka, bądź na bieżąco i obserwuj mnie na Facebooku – będę dawała znać o kolejnych tutorialach 🙂

Miłego scrapowania! 😉

FacebookTwitterEmailGoogle+

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

FacebookTwitterEmailGoogle+